Jak możesz pomóc

Wiele osób pyta nas, jak można pomóc. Poniżej proponujemy kilka możliwości. 

Za Wasze otwarte serca - MURAKOZE CYANE - DZIĘKUJEMY BARDZO.

OPERACJE POZA GRANICAMI RWANDY

        W Ośrodku jest kilkoro dzieci, które mają skomplikowane wady wzroku, wymagające transplantacji soczewki i rogówki. Niestety, takich operacji nie wykonuje się w Rwandzie. Dzieci mają 90 % szans,by widzieć normalnie, potrzeba jednak sponsorów, którzy pomogą zebrać  fundusze na bilety, pobyt za granicą i opłaty związane z operacją oraz pobytem w szpitalu.
Pieniądze można wpłacać na nasze konto (numer poniżej) z dopiskiem: 
operacje zagraniczne - Rwanda

te dzieci potrzebują operacji, by widzieć

ADOPCJA SERCA

     W tym małym kraju położonym w sercu Czarnego Lądu, znajduje się ok. 20 tysięcy niewidomych dzieci, które do tej pory nie miały możliwości nauki.
Na domiar złego, panuje tu przesąd, że ślepota związana jest z przekleństwem. Jeżeli w rodzinie rodzi się niewidome dziecko, to dla ludzi oznacza, że rodzice tego dziecka popełnili jakiś grzech, zaniedbanie względem przodków i dotknęła ich za to kara. Taka rodzina od razu spychana jest na margines życia społecznego. Dawniej dzieci niewidome były zabijane, teraz są ukrywane przed sąsiadami i dalszą rodziną do momentu, aż będą na tyle duże, by mogły pójść żebrać i w ten sposób zarobić na swoje utrzymanie.
     Jak dzieci przychodzą do Ośrodka, to pierwsze, czego potrzebują, to żeby ich nakarmić i otoczyć opieką medyczną. Niektóre są nosicielami HIV, inne cierpią na grzybice i chorobę głodową. Dzieci są badane okulistycznie i jeśli jest możliwość leczenia, pomagamy im poprzez operacje.
     Staramy się, by w naszym Ośrodku otrzymały nie tylko wykształcenie, ale przede wszystkim wiarę we własne człowieczeństwo.
     Po powrocie z pierwszych wakacji dzieci opowiadały nam, że gdy zaczęły pisać i czytać (otrzymały od nas na wakacje tabliczki brajlowskie), to schodziła się cała wioska, żeby to zobaczyć. Większość ludzi żyjących na wsi to są analfabeci, więc gdy dziecko niewidome czyta i pisze, zaczyna mówić po angielsku, śpiewa i jest radosne, to dla tych ludzi jest to czytelny znak, że przekleństwo zmienia się w błogosławieństwo i taka rodzina znów jest przyjęta przez społeczeństwo. To może się dziać tylko w perspektywie Bożej, a przecież Wy, którzy wspomagacie utrzymanie naszych dzieci w Ośrodku niejako pośredniczycie w tym cudzie Bożej miłości.
    Miesięczne utrzymanie jednego dziecka w Ośrodku wynosi 120 PLN.  Osoby, które chciałyby zaangażować sie w dzieło pomocy, zapraszamy do ADOPCJI SERCA. Osoba, która zadeklaruje pomoc (może być to na rok, trzy lub na czas trwania szkoły podstawowej), dostaje regularne maile ze zdjęciami swego podopiecznego, informacje o nim, a kiedy dziecko nauczy sie pisać, to samo tez bierze udział w korespondencji ze swoim adopcyjnym rodzicem. Nie jest to wiec bezimienny dar ale żywy kontakt z konkretnym dzieckiem. Dzieci codziennie modlą sie za swoich adopcyjnych rodziców, co pewien czas są za nich sprawowane Msze Święte z udziałem dzieci.
   Adopcje roczną można odnawiać każdego roku i w ten sposób towarzyszyć cały czas temu samemu dziecku.
   Jeżeli dla kogoś jest to zbyt duży koszt, można  adoptować  jedno dziecko wspólnie (rodzina, klasa,  wspólnota) Można tez zaoferować pomoc w części utrzymania.     
   Dzięki ADOPCJI SERCA dziecko otrzyma wsparcie i utrzymanie. To również zapewnienie dziecku podstawowej opieki medycznej, zdrowego posiłku 3 razy dziennie i zakupu potrzebnych ubrań oraz środków czystości.
   Pragniemy wykształcić jak najwięcej dzieci - (To pierwsza szkoła dla niewidomych w Rwandzie), ale przede wszystkim otoczyć je miłością i pewnością, ze pomimo swego kalectwa, są kochane i godne miłości.
                                                                        Afryka czeka na Twoje serce…WPŁATY NA KONTO 

ZGROMADZENIE SIÓSTR FRANCISZKANEK  SŁUŻEBNIC KRZYŻA
z dopiskiem - dla szkoły w Rwandzie

ul. Piwna 9/11,
00-265 Warszawa

PKO BP SA. 8 Oddział / Warszawa
Pl. Bankowy 2

36 1020 1013 0000 0902 0120 3744    -       PLN

90 1020 1013 0000 0102 0020 9593    -       EUR

34 1020 1013 0000 0002 0154 9153    -       USD


Kod BIC (Swift): BPKOPLPW


PACZKI Z ODZIEŻĄ I ZABAWKAMI

   Dzieci potrzebują ubrań i zabawek. Dlatego przyjmujemy paczki z odzieżą. Może to być odzież używana ale w dobrym stanie. Przyda się wszystko oprócz garderoby zimowej:)) Rozmiary dzieci: od 108 do 175 cm. 
   Z zabawek preferujemy klocki - bo rozwijają wyobraźnię niewidomych, ale dzieci uwielbiają również lalki, przytulanki i samochody.
    Paczki można wysyłać POCZTĄ POLSKĄ na adres:

EDUCATIONAL INSTITUTE FOR BLIND 
OF FRANCISCAN SISTERS SERVANTS OF THE CROSS
BUTARE, B.P. 449,  KIBEHO
RWANDA, AFRICA 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz