sobota, 23 listopada 2013

Wielkie świętowanie!W Rwandzie Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. W tym roku wypadało to w niedzielę więc oficjalne świętowanie przesunęliśmy na poniedziałek.
Planowaliśmy rozpocząć o godzinie 9.00, planowaliśmy zakończyć o godzinie 13.00 ale jak to w Afryce bywa, możemy planować, umawiać się, zakładać ramy czasowe a wszystko i tak będzie trochę przesunięte w czasie. Nie na darmo mówimy, że to Europejczycy mają zegarki ale czas należy do Afrykańczyków.
Gdy wreszcie cała szkoła zgromadziła się w głównym holu, gdy nauczyciele zajęli swoje miejsca, uczniowie (pod czułym okiem internackich wychowawców), rozpoczęli występy artystyczne, które były wyrazem wielkiej wdzięczności i podziękowania za trudną pracę pedagogów.
Jak zawsze najbardziej wzruszające były maluszki, które zaśpiewały i zatańczyły na cześć grona pedagogicznego. Starsze dzieci przedstawiły skecze będące parodią wybranych lekcji, odegrały scenkę pokazującą trudności na jakie napotyka niewidome dziecko w życiu, w dostępie do edukacji i wreszcie w samej szkole, gdzie dane jest mu się uczyć.
Występy te były dla nas wielką radością ale i nauką bo mogliśmy zobaczyć szkołę oczami dziecka. To jak jest ważna, jak jest czasem trudno a niektórzy nauczyciele może i postanowili zmienić trochę metody nauczania widząc jak uczniowie odbierają sposób podania materiału.
Końcowym punktem programu artystycznego było zaproszenie, przez dzieci, nauczycielino wspólnego tańca, zaprezentowanie nowych umiejętności przez najmłodszą grupę taneczną i słowo nauczycieli skierowane do uczniów, sióstr i wolontariuszy. Był to dzień, w którym wszyscy dziękowaliśmy sobie wspólną pracę, za obecność i wsparcie a także mieliśmy okazję by przeprosić się za to co było nie tak, za nasze małe złości, słabości i niedociągnięcia.


Bruno czyta list do nauczycieli

Parodia lekcji
Grono Nauczycielkie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz