poniedziałek, 30 lipca 2012

O nowej sile wsparcia, symulacji kierowanej i terapii widzenia na wesoło

    Radośnie oznajmiam, że w sobotę 28 lipca wróciła z PL nasza s. Rafaela, a wraz z nią przyjechała na kilkuletni wolontariat w naszym Ośrodku Natalia Dederko. 
Od czwartku trwa drugi etap szkolenia dla naszego personelu pedagogicznego. Prowadzą je Gosia z Magdą. To kolejny stopień wtajemniczenia w tajniki okulistyki, rehabilitacji wzroku oraz orientacji i samodzielnego poruszania się.
Szczegóły znajdziecie poniżej, zapowiem tylko, że zaangażowanie obu stron przeszło moje oczekiwania:)

   Zanim zacznie się opowieść o szkoleniu, kilka słów o Natalii. Nasza najnowsza pomoc od lat związana rodzinnie i serdecznie z Laskami, ma sporo doświadczenie w afrykańskim wolontariacie. Na swoim koncie ma już wolontariat w Zambii oraz w RPA (w naszym Ośrodku w Siloe). Cieszymy się, że przyszła kolej i na nas. Natalia będzie pracować w szkole oraz w internacie dziewcząt. Maluchy szybko wyczuły Jej słabość do dzieciaków i już pierwszego dnia zdobyły Jej serducho. Mam nadzieję, że Natalia szybko poczuje się u nas jak w domu, życzymy Jej tego całym sercem, mówiąc: MURAKAZA NEZA - WELCOME:))
    Wracając do szkolenia: tym razem kładziemy nacisk na pracę w internacie oraz doświadczenia naszych słabo widzących uczniów. Aby lepiej zrozumieć jakie wady wzroku mają nasze dzieci, przygotowaliśmy symulatory. Zakładając gogle, nasi pedagodzy mieli okazję spojrzeć na świat, tak jak widzą go nasi podopieczni. Wady dotyczyły zaburzeń w polu widzenia, a także ostrości wzroku.


Ograniczone pole widzenia

Zaburzona ostrość

  Nasi kursanci nie spodziewali się, że proste czynności życia codziennego mogą stać się nie lada wyzwaniem:
   Nie będę się tu rozwodzić o zajęciach teoretycznych, gdzie Magda męczy formułkami i nie ma litości podczas sprawdzania wiedzy:) Dzięki Jej wytrwałości nasi pedagodzy mają szansę poznać podstawy okulistyki i lepiej zrozumieć przyczyny i przebieg poszczególnych schorzeń. Gosia wtóruje gdy chodzi o  zajęcia z orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się. Ten tandem mknie w peletonie i trudno za nimi nadążyć :) Ale staramy, się, staramy!
     Pora na zajęcia praktyczne. Tym razem zapraszamy na rehabilitację wzroku. To praca na kontrastowych materiałach gdzie zabawy uczą precyzji, manipulacji, podążania za bodźcami wzrokowymi. To rozwijanie umiejętności posługiwania  się wzrokiem, nawet jeśli możliwości są niewielkie. Dobrze, że gromadka dzieci została w Ośrodku na wakacje - mamy na kim trenować; dzieciaki są szczęśliwe, że mają zajęcia i każdy jest zadowolony:)

1 komentarz: